Oswietlenie ewakuacyjne led

Systemy oświetlenia awaryjnego mają szczególnie istotną osobę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni zostać trwale okaleczeni, i nawet może stać zagrożone ich życie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do szerokich obrotów zakończą się dopiero po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

https://www.grupa-wolff.eu/biuro-projektowe/instalacje-wentylacji-klimatyzacji-przemyslowej/

Chociażby w tych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal absolutnie nie jest natychmiastowe. Aby uniknąć takim zdarzeniom należy używać systemy oświetlenia awaryjnego. Różnią się one na inne rodzaje, ale zadaniem wszystkiego z nich istnieje utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez określony godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, natomiast w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, odpowiedniego nie chociaż w przemyśle ale zarówno w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w terminie normalnej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na moc z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw jest że pewne wady, jakimi jest traktowanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, a czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy sposób teoretyczny do używania w sektorze polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i systemy sterujące. Można również użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło pracować wiele godzin, ale energię będzie można też oddać do różnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.